מייסד

Founder

 

טדי קולק

טדי קולק נולד ב-27 במאי 1911 בעיירה קטנה על גדות נהר הדנובה ונקרא על שם אבי הציונות המודרנית, תיאודור הרצל. טדי קולק, אשר נפטר בגיל 95, היה אחת מהדמויות המשפיעות ביותר בהיסטוריה של ירושלים וישראל. המחויבות יוצאת הדופן שלו לישראל, שנמשכה לאורך כל חייו, החלה עוד בטרם היגר אליה מווינה ב-1935. בעודו בווינה, טדי קולק היה פעיל בתנועה הצייונית "החלוץ" וכשהגיע לישראל, והוא בן 29, הקדיש עצמו ל-"בניית חברה חדשה". ב- 1937 היה ממקימי קיבוץ עין גב. באותה שנה נישא לאשתו תמר. במשך מלחמת העולם השנייה, קולק שירת כמקשר בין ארגון 'ההגנה' לבעלי הברית בסוכנויות המודיעין במטרה לסייע לארגוני מחתרת יהודיים באירופה הכבושה.

במהלך מלחמת העצמאות, טדי הוביל מטעם 'ההגנה' מבצעים סודיים בארה"ב ועם קום המדינה היה בשליחות הגנתית באמריקה, שם קשר את הקשרים הראשונים עם אנשים שהיו מוכנים לסייע למדינת ישראל הצעירה, חלקם הפכו מאוחר יותר לתומכים מרכזיים של ירושלים.

עם קום המדינה, טדי מונה לתפקיד ראש הדסק האמריקאי של משרד החוץ ולאחר מכן שירת כציר בארה"ב ואף הוביל את קמפיין גיוס הכספים הראשון של איגרות החוב הישראליות. ב-1952, מונה טדי ע"י ראש הממשלה דאז דוד בן-גוריון למנהל משרד ראש הממשלה, תפקיד בו כיהן כ-12 שנה. במשך זמן זה פיתח מודעות רבה למורכבות החיים בירושלים וב-1964 עמד בראש פתיחתו של מוזיאון ישראל בעיר הבירה. כשראש הממשלה בן גוריון ביקש מטדי לרוץ בבחירות לתפקיד ראש עיריית ירושלים ב-1965, הוא היסס אך לבסוף הסכים. בשנה זו זכה בכהונתו הראשונה והמשיך לכהן בתפקיד זה במשך 28 שנה.

ב-1967, לאחר מלחמת ששת הימים, טדי הפך לראש העיר הראשון של ירושלים המאוחדת. טדי נאלץ להתמודד עם המשימה הקשה של איחוד ירושלים – לא רק על המפה, אבל גם בלבבותיהם של תושבי העיר השונים. הוא התמודד עם אתגר זה באותה דרך נמרצת שאפיינה את כל כהונתו כראש עיר. טדי הבין כי עיר מחולקת לא תוכל לשרוד. הוא אימץ את הגישה האקטיבית של התמודדות עם עיר אשר היא בו זמנית עתיקה ומודרנית. הוא הכיר בזכותו של כל אדם לחיות בירושלים ולקחת חלק פעיל בקהילותיה השונות והמגוונות. הוא האמין כי לכל תושב של ירושלים – ללא קשר לאמונה או לאום – יש זכאות לשוויון בקבלת שירותים ואיכות חיים. טדי הצליח לשנות את ירושלים ולהצעידה קדימה במשך אחת מתקופותיה הקשות ביותר.

טדי שמר על קדושת כל אתר מקודש בתוך גבולות ירושלים, עמד בחוד החנית של פיתוח שכונות חדשות, בנה גנים ציבוריים ובתי ספר ויצר מוסדות תרבות ברמה בינלאומית. הוא הזכיר לעולם כולו שירושלים היא עיר בעלת משמעות ויופי נצחי. טדי הותיר אחריו את אשתו תמר שהלכה לעולמה בשנת 2013, שני ילדים -  עמוס ואסנת, וחמישה נכדים -  שירה, אמיר, דקלה, אביגיל ונועה.