אוכלוסיות חלשות

בית הילד

Youth At Risk

 בית חם ואוהב לילדים

"בית הילד" הוקם בשכונת גילה בירושלים לפני למעלה מ- 30 שנה. הקרן לירושלים מבקשת כעת לשפץ את המבנה הישן ולהתאימו למאה ה- 21.               

הפנימייה מיועדת לילדים שנולדו לתוך מציאות חיים מורכבת. ילדים אלו התפתחו בסביבה בה היו עלולים להיות חשופים לפגיעות שונות.

"בית הילד" הינו בית חם, אוהב, מחנך ותומך עבור ילדים בסיכון שהגיעו ממשפחות מצוקה והזנחה סביבתית קשה. המקום הוקם כדי להעניק לילדים אלו אוירה משפחתית לה הם ראויים, חינוך לערכים של נתינה, שותפות ואהבת הארץ והאדם. אורח החיים ב"בית הילד" הינו דתי, אך הוא פתוח גם לכאלו שאינם דתיים. המקום פועל בשיתוף פעולה מלא עם אגף הרווחה בעיריית ירושלים, ובפיקוח השירות לילד ולנוער במשרד הרווחה.

צוות "בית הילד" מורכב  מפסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קלינאית תקשורת, מדריכים ובנות שירות לאומי המשקיעים מאמצים רבים בתחום החינוך של כל ילד ובמיצוי כישרונותיו, על מנת שכל אחד יוכל לממש את הפוטנציאל האישי שלו. בנוסף הבית מבקש להשריש בילדים לימוד והתנהגות חברתית בריאה ונורמטיבית.

מטרת המקום היא לתת מענה לכל צרכיהם הרגשיים, נפשיים, חברתיים, חינוכיים ופיזיים של הילדים ולהעניק להם ליווי ותמיכה, לגרום לחיזוק ההערכה העצמית שלהם והשגת יעדים  ובכך להחזיר חיוך על פניהם. כל זאת תוך כדי שיתוף פעולה עם הורי הילדים.         

לכל ילד מותאמת תכנית טיפולית אישית שעל ביצועה אחראי הצוות הישיר ובנות השירות הלאומי.

אנו מעוניינים לגרום לכל ילד לרצות לצמוח, להתפתח ובעיקר להוכיח שאין דבר המונע מהם להפוך לחלק משמעותי ומקובל בחברה, ובכך לכוון לשילובם באופן המיטבי ביותר בחברה הישראלית בעתיד.

מבנה בית הילד נבנה, כאמור, לפני למעלה מ- 30 שנה. הוא למעשה היה המבנה הראשון במדינת ישראל שהושתת על תפיסת מגורי הילדים בסיכון במבני "משפחתונים" ולא במבנה פנימייתי קלאסי (בניין עם חדרים לילדים ולצוות). ה"משפחתונים" היו למעשה יחידות דיור בהם חיו כ 12 ילדים יחד עם זוג הורים מאמצים (זוג נשוי). הרציונל של המודל היה לאפשר לילדים שנולדו למציאות משפחתית לא מאוזנת לחוות את ההוויה המשפחתית הנורמטיבית עד כמה שניתן, עם הורים, ואחים, אחריות משפחתית וכו'.

המשפחתונים עברו במהלך השנים התאמות קלות, אך כיום המצב הפיזי של ה"משפחתונים" דורש שיפוץ כללי ועמוק. מעבר לשיפוץ המראה הכללי נדרשת גם החלפה של תשתיות מים, חשמל ותקשורת שהתבלו עם השנים.