אוכלוסיות חלשות

"יעלים" - לנוער בסיכון

Yaelim Photo 1

 להיעזר בתרפיה של הטבע

הקרן לירושלים פיתחה במסגרת מוזיאון פעיל "עין-יעל" מענה ייחודי לקידום ילדים, בני נוער ובוגרים המוגדרים כ"נוער בסיכון" באמצעות כלים מתחום הטבע-תרפיה. רבים מהנערים והנערות חווים דלות סביבתית והתפתחותית, מגלים נטייה לאלימות, לצריכת חומרים פסיכואקטיביים (סמים, אלכוהול) ונאבקים בלקויות למידה שונות. יש מביניהם המתדרדרים אל סף נשירה מבתי ספר. בני נוער המתמודדים עם אתגרים כאלה עשויים להיעזר ולהשתקם באמצעות פעילות העשרה בטבע, בסביבה שגבולותיה שונים ומיוחדים.

מוזיאון פעיל עין יעל, שנוסד על ידי הקרן לירושלים לפני 30 שנה, פיתח את תכנית "יעלים" החדשנית בשנת 2005 - תכנית העושה שימוש בטבע כמשאב טיפולי. תכנית ייחודית ומגוונת זו מחזקת בני נוער בסיכון כמו גם קבוצות של מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים וילדים עם בעיות התנהגות, ומעניקה להם כישורי חיים על מנת להשתלב באופן מלא בחברה הישראלית.

תכנית "יעלים" מסייעת לבני נוער מקשת סוציו-אקונומית רחבה בחברה הירושלמית, מכל המגזרים: דתיים, חילוניים, יהודים, ערבים, חרדים – המגיעים אליה מרקע בעייתי מגוון. חלק ממשתתפי התכנית חיים ברחוב או במקלטים לנוער חסר-בית והם מגיעים אליה לאחר שמיצו אפשרויות חינוכיות וטיפוליות אחרות. הם מופנים ל"יעלים" על ידי שירותי הרווחה והקהילה המבקשים למצוא להם מסגרת אלטרנטיבית שהוכיחה באופן עקבי את השפעתה המיטיבה על חייהם.

לאורך השנים, בני נוער רבים הפיקו תועלת מהתכנית: קרוב ל- 2000 משתתפים לקחו חלק בסדנאות ופעילויות חד-פעמיות; מעל 120 בני נוער לקחו חלק בתכניות טבע טיפוליות במשך כל שנה; קרוב ל- 70 ילדים במועדונית טיפולית מגיעים לעין-יעל על בסיס יומיומי; מעל 100 קבוצות השתתפו בפעילויות של ספורט אתגרי; קבוצות אתגרים (ספורט אתגרי לנכים) קבעו את משכנן ב"יעלים".

למידע נוסף ניתן לבקר באתר האינטרנט של התכנית או בדף הפייסבוק.