אוכלוסיות חלשות

עטאא– מרכז סיוע לקידום זכויות התושבים הערבים

Ataa Advancing Rights In Health Care

 

עטאא– מרכז סיוע  לקידום זכויות התושבים הערבים

הדרישה: מרבית האזרחים הערבים המתגוררים במזרח ירושלים נחשבים לתושבי קבע הזכאים לזכויות מלאות משירותי הבריאות והרווחה. למרות זאת, תושבים רבים אינם מקבלים את הזכויות וההטבות המגיעות להם על פי חוק. מרכז הסיוע עטאא למימוש זכויות תושבי מזרח ירושלים נוסד על ידי הקרן לירושלים בשנת 2004 במטרה לסייע לתושבי מזרח העיר למצוא את דרכם בסבך מערכות המשפט והבריאות ובמשרדים ציבוריים אחרים.

הקרן לירושלים, הפועלת למען עיר מודרנית ותוססת לכלל תושבי ירושלים, מבקשת ליצור הזדמנויות גם לאוכלוסיות המוחלשות בעיר. מרכז עטאא מנסה לספק הזדמנויות לתושביה הערביים של העיר לצורך השגת זכויותיהם המשפטיות.

ההשפעה על ירושלים: במהלך למעלה מעשור של פעילות,  הפך  מרכז עטאא לישות עצמאית והצליח לזכות באמון התושבים במקום שבו נכשלו נותני שירות אחרים. מרכז עטאא מקיים קשרי עבודה עם מגוון רחב של ארגונים וסוכנויות המאפשרים לו לפעול בצורה אפקטיבית לטובת התושבים הערבים של מזרח ירושלים. בעזרת מאגר של 30 מתנדבים, יהודים וערבים כאחד, העונים על בקשות אינדיבידואליות ומארגנים גם סדנאות והרצאות רחבות, יכול מרכז  עטאא לעזור לאלפי תושבים.

מרכז  עטאא מציע:  

  • עבודה מתמשכת פרטנית עם התושבים: מתן מידע ועזרה בסבך המוסדות הממשלתיים כגון: הביטוח הלאומי, משרד הפנים ועיריית ירושלים. התושבים מקבלים עזרה במילוי טפסים, כולל מילוי טפסים ספציפיים החייבים להיות מצורפים לבקשות מסוימות; כתיבה ותרגום של מכתבים לעירייה ולסוכנויות ממשלתיות והגשת תצהירים ומסמכי מעקב משפטיים עד הגעתם לבית משפט.
  • העלאת מודעות - הרצאות ליותר מ- 1,500 תלמידי בתי ספר תיכון במזרח ירושלים בשנה כדי להעלות את המודעות לזכויותיהם לצד סדנאות והרצאות לקהל הרחב.
  • פיתוח רשת של קשרים חברתיים ועסקיים (נטוורקינג) ושותפויות: מגעים והתייעצויות שוטפות והפנייה ל - 70 ארגונים ומרכזים בקהילה המורחבת, כולל השתתפות בארבעה פורומים עיקריים הפועלים לקידום בריאות הנפש, נגישות, התפתחות הילד ואיחוד משפחות; וכן פגישות עם קשת רחבה של פורומים ומוסדות כדי להעלות את המודעות לעבודת המרכז וכדי לענות על צרכי התושבים. צוות עטאא מקיים קשרים עם עובדים סוציאליים בבתי חולים, עם קופות חולים ועוד, קשרים המאפשרים לתושבים לקבל ביתר קלות את הזכויות והשירותים המגיעים להם.  

שותפים:  המרכז הבין-תרבותי ירושלים; עיריית ירושלים