אוכלוסיות חלשות

פעילויות במרכז הקהילתי "אבנא אל קודס"

Abna Al Quds Programming2

 

פעילויות במרכז הקהילתי "אבנא אל קודס"

הדרישה: הרובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים, המאכלס כ-30,000 תושבים, הוא אחד האזורים העניים ביותר בעיר. . זהו הרובע הצפוף ביותר בעיר העתיקה כאשר שישה אנשים בממוצע חיים בחדר אחד. שיעור העוני גבוה הרבה יותר מ - 77% - שהוא שיעור העוני המשוער בקרב המגזר הערבי בירושלים ושירותי הרווחה אינם עומדים בעומס הפניות והבקשות. אלפי ילדים לומדים בבתי ספר אשר אינם מצוידים במידה מספקת, בחלל קטן ובתמיכה מועטה מגורמי הרווחה. פחות מ - 10% מקרב הילדים בגילאי 3-5 רשומים לגנים ויותר מ - 20% מקרב בני הנוער נושרים מהתיכון.

כדי לענות על צרכיה העצומים של קהילה זו, מספק המרכז הקהילתי "אבנא אל קודס" מגוון רחב של פעילויות העשרה לילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים לאורך כל השנה והוא נוגע בעשרות אלפי תושבים בכל שנה. המרכז נחשב כמקום מפלט ייחודי בשכונה, אי של שלווה ומרחבים פתוחים בתוך ים של עוני וצפיפות חמורה. הקרן לירושלים שותפה לפעילויות המתקיימות ב"אבנא אל קודס" וזאת כחלק ממשימתה לעצב עיר מודרנית ותוססת על ידי יצירת הזדמנויות לכלל תושבי ירושלים. בשמונה השנים האחרונות הייתה הקרן לירושלים שותפה אסטרטגית, בסיוע ידידים מכל רחבי העולם, למאמץ להפוך את אבנא אל קודס למרכז קהילתי עצמאי. כדי להעניק הזדמנויות לאוכלוסייה החלשה ביותר בעיר אנו מחפשים מימון למגוון של תכניות המתקיימות במקום.

ההשפעה על ירושלים: המרכז הקהילתי אבנא אל קודס ממוקם סמוך לשער הורדוס ופעילויותיו משרתות את 30,000 תושבי הרובע המוסלמי בעיר העתיקה. שלא כמו מרכזים אחרים בעיר העתיקה, משתרע המרכז על פני 5,000 מ"ר ויותר וכולל מגרש כדורגל, מגרש כדורסל, גן קהילתי שבנייתו הסתיימה לאחרונה, מרכז מחשבים וחדרי פעילות. המרכז פתוח שישה ימים בשבוע ומציע תכניות העשרה חינוכיות ותרבותיות, פעילויות ספורט וחברה לנשים, למבוגרים, לבני נוער, לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים ולתושבים אחרים. הקרן ירושלים מבקשת לתמוך בתכניות הבאות:

מרכז הורים: אחת הפעילויות העיקריות של המרכז הקהילתי הוא המפגש של קבוצות אימהות אחת לשבוע. הפעילויות בקבוצות האימהות כוללות: הרצאות וסדנאות בנושא הורות ותקשורת פנים-משפחתית, סדנאות להעצמה אישית, ייעוץ פרטני לפי הצורך וקורסים ופעילויות להעשרה חינוכית למבוגרים. קיימות גם פעילויות לילדים קטנים, לאבות וליתר בני המשפחה במהלך הפגישות כך שהתהליך עשוי להעשיר את המשפחה כולה.   

תכנית להעצמה נשית: תכנית זו עובדת עם מספר קבוצות של נשים. בתחילה, מראיינים כל אישה כדי לקבוע את מטרותיה קצרות הטווח וארוכות הטווח בתכנית. התכנית כוללת סדנאות להעצמה אישית; הכשרה תעסוקתית (על פי התכנית האישית של כל אחת); יצירת רשתות של תמיכה מקיפה לצורך העשרת המשתתפות כגון: תכניות מבוססות-קהילה; תכניות ארוכות-טווח הרצאות חד-פעמיות ואירועים מיוחדים; פעילויות ספורט; תכניות בריאות ושיעורי הורות. התכנית תכלול גם תכניות לילדי הנשים, בעיקר לבנות אך לא רק, כדי לשכלל כישורים אקדמיים, לשפר את היחסים הפנים-משפחתיים, לשפר את הבריאות והתזונה, לחזק את מערכות היחסים של הילדים עם בני גילם ועוד. 

גן קהילתי: הקרן לירושלים והרשות לפיתוח ירושלים סיימו לאחרונה את בנייתו של הגן הקהילתי הראשון בעיר העתיקה. אנו מבקשים מימון לפעילויות הנמשכות בגן הכוללות: פעילויות קהילתיות לילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים; פעילויות חינוכיות לילדים ובני נוער המגיעים עם בתי הספר או במסגרת קורסים אחרים כדי ללמוד על הטבע והסביבה; פעילויות טיפוליות וקורסים להרחבת הידע המקצועי במגזר הערבי.

בנוסף לחשיבות המאמץ לשפר את חיי התושבים הערביים של ירושלים, יש לעבודה ברובע המוסלמי של העיר העתיקה יתרונות נוספים. בגלל קרבתם לאתרים הקדושים של המוסלמים והנוצרים, נתפסים תושבי הרובע המוסלמי כ"שומרי האמונה" והם נושא להערצה על ידי אוכלוסייתה הערבית של ירושלים. העבודה המוצלחת עם אלפי ילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים, גברים ונשים, בנים ובנות, משפיעה בצורה סוחפת על הקהילות ברחבי ירושלים ועל האזור כולו ולא רק על השכונות הערביות.

שותפים: עיריית ירושלים