דיאלוג

דו-קיום באמצעות אמנות ותרבות

Coexistence Through Arts And Culture

 

דו-קיום באמצעות אמנות ותרבות

הדרישה: שפת האמנות היא שפה החוצה תרבויות ולאומים, שפה המתעלמת מגבולות פיזיים  ומהבדלי דת ולכן היא מאפשרת דיאלוג בין שונים. בעולם ייחודי זה, ילדים ומבוגרים מוצאים שפה משותפת מרגשת ומלאת אפשרויות. פעילויות בתחום האמנות והתרבות יכולות לשמש חבל מקשר שבאמצעותו לומדים בני אדם מרקע שונה לתת אמון אחד בשני, ללמוד אחד מהשני ובסופו של דבר להבין את האחר. הקרן לירושלים, הפועלת למען בניית עיר מודרנית ותוססת מבקשת ליצור הזדמנויות לדיאלוג ולחיים משותפים. הקרן תומכת במגוון רחב של תכניות המחברות ילדים יהודים וערבים נוער ומבוגרים על בסיס בלתי פורמלי.  

ההשפעה על ירושלים: הקרן לירושלים מאמינה כי חוויות תרבותיות משותפות מגשרות על פני פערים ביתר קלות מאשר דיונים ישירים. מפגשים אינטראקטיביים, כגון תכניות המוסיקה השונות בהן תומכת הקרן לירושלים, בונים יחסים אישיים המתגברים על פחד וחוסר אמון. כשאנשים חוברים יחד כדי ללמוד, ליצור ולהופיע - ההבדלים נשכחים. התכניות, הזוכות לתמיכתה של הקרן, נוגעות במאות ילדים, בני נוער ומבוגרים בכל שנה - ויש להן פוטנציאל להגיע לאלפים רבים נוספים:

מרכז לואיס וטילי אלפרט למוסיקה (בית אלפרט) נוסד על ידי הקרן לירושלים בשנת 1979 ומטרתו היא לחבר ילדים ונוער מרקע תרבותי, דתי וסוציו-אקונומי שונה באמצעות מוסיקה. המרכז מציע שיעורי נגינה ושירה וילדים מצטיינים יכולים לקדם את החינוך המוסיקלי שלהם על ידי הצטרפות לתזמורת הנוער. המרכז מוּכר מסביב לעולם כביתו העירוני של החינוך המוסיקלי והתזמורת עצמה מוזמנת להופעות במקומות רבים.

מועדון המדע היהודי-ערבי פועל משנת 2007 במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים בתמיכתה של הקרן לירושלים. המועדון מחבר תלמידי בתי ספר יסודיים יהודים וערבים ללימוד שפת המדע. בתוך כך צבר המוזיאון ניסיון חיוני בקידום תכניות רב-תרבותיות ובין-תרבותיות וסייע לחיזוק הקשר בין המוזיאון למערכת החינוך הירושלמית. מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד והקרן לירושלים מבקשים להיות שותפים בבניין המועדון החדש בעקבות הצלחתו המוכחת של מועדון המדע ולהרחיב את התכנית במהלך השנים הבאות.

ימק"א ירושלים (JIY ) שואף לטפח הבנה בין-דתית, בין-גזעית ובין- קבוצתית בסביבה ייחודית, ולהזמין יהודים, נוצרים ומוסלמים מירושלים לקחת בכך חלק כשווים בין שווים.  יותר מ - 25 שנה היו הקרן לירושלים וימק"א ירושלים שותפים ביצירת אקלים בו יכולים כל תושבי העיר לשתף פעולה. דרך פעולה יעילה במיוחד מכוּונת כלפי צעירים מקהילות יהודיות וערביות, כאשר הפעילויות כוללות מקהלה יהודית-ערבית, פעילויות באמצעות סרטים, קבוצות תיאטרון ותכניות הנהגה.  

"פשוט שרים" - סדרה של אירועי שירה משותפים בערבית ובעברית בה לוקחים חלק יהודים וערבים. המשתתפים בקבוצות המעורבות לומדים את תוכן השירים ושרים בערבית ובעברית שירים חשובים משתי התרבויות. מוסיקאים ערבים ויהודים יידועי שם מובילים ומלווים את השירה ולקהל ניתנים שירונים ותרגומים של השירים בשתי השפות.

אתרי אינטרנט:

מרכז אלפרט למוסיקה:  http://www.jerusalem.muni.il/en/SitesMuni/Culture/AlpertMusicCenter/Pages/default.aspx

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים: https://www.mada.org.il/en

ימק"א ירושלים : https://www.mada.org.il/en

Jerusalem International YMCA: http://ymca.org.il/#/home

שותף: אגף החינוך של עיריית ירושלים.

הסכום הנדרש: 160,000 ₪ לתכנית