דיאלוג

משחקים ביחד - דו-קיום באמצעות ספורט

Coexistence Through Sports

 

משחקים ביחד - דו-קיום באמצעות ספורט

הדרישה: חרף העובדה שדיווחי החדשות אודות הקונפליקטים הקשים בחברה הירושלמית מציירים את התמונה בה מחזיק כל מגזר על המגזר "האחר", קיים מספר רחב של אפשרויות לאינטראקציה אמתית ומתמשכת, שתצמצם את הפחד ותפחית את הגישות והפעולות הגזעניות. הספורט, לעומת זאת, משמש כלי יעיל במיוחד בחיבורן של קהילות. כחלק מהחזון לבנות עיר מודרנית ותוססת, מבקשת קרן ירושלים ליצור הזדמנויות לדיאלוג וחיים משותפים. מסיבה זו אנו תומכים במגוון של פעילויות המחברות נוער יהודי וערבי במשחקי ספורט ובעיקר כדורסל וכדורגל.

ההשפעה על ירושלים: קרן ירושלים מצאה שבמהלך תחרויות מתוודעים הספורטאים אלה לאלה באופן אישי ונאלצים להתייחס אחד לשני כאינדיבידואלים ולא רק כנציגי קבוצה. על כן, האחריות, עבודת הצוות והמשמעת הנלמדות במהלך המשחקים המשותפים תשפיע, כך נקווה, על הסובלנות כלפי "האחר" בזויות שונות של חייהם. שלוש תכניות ספציפיות בהן תומכת קרן ירושלים הן:

ליגת השכונות הפועל קטמון ירושלים. ליגת השכונות, שהוקמה לפני מספר שנים, משלבת ספורט וחינוך בבתי ספר יהודים וערבים ושואפת לחיזוק הדו-קיום בדרכי שלום על ידי חיבור נוער מאזורים שונים של ירושלים ומקבוצות בעלות רקע אתני וחברתי שונה. התכנית, אשר מנוהלת על ידי מועדון הכדורגל של הפועל קטמון, מציעה למשתתפים, שרובם מגיעים ממשפחות קשות-יום, אימוני כדורגל דו-שבועיים. בעונת 2015-16 נערכו 16 טורנירים של כדורגל בסה"כ. 8 בליגת הנערים ו - 8 בליגת הנערות. סה"כ השתתפו 18 קבוצות בפעילויות כדורגל ותכניות של מרכז הלמידה. 7 קבוצות נוספות הצטרפו לטורנירים בלבד.

כדורגל לנוער יהודי וערבי בסיכון - הכשרה למאמנים ועוזרי מאמנים. קרן ירושלים פועלת בשיתוף עם האגף המוניציפלי לקידום נוער ועם מועדון הכדורגל בית"ר נורדיה לאימון קבוצת מאמני כדורגל יהודים וערבים ועוזרי מאמנים.

טורניר כדורגל רחובשהתחיל בשנת 2003, הפך לאירוע שנתי בפארק גן פעמון הדרור ע"ש קורת, אירוע שהיה לעדות חשובה לאופייה של העיר ולשטחיה הציבוריים. המשתתפים חוזרים שנה אחרי שנה והסטריאוטיפים שהם מחזיקים בהם לגבי קבוצות אחרות מתחילים להיסדק. העניין המשותף שלהם בכדורסל הוא הזרז שפותח צוהר לתקשורת, אשר עוזרת לבני הנוער הללו להבין טוב יותר אחד את השני ברמות שונות.  

כל שנה מחברים פרויקטים אלה מאות ילדים ובני נוער, יהודים וערבים, מאפשרים את ההזדמנות הנדירה לחבר ילדים (ולעיתים גם הורים) מאזורים שונים של העיר ומרקע דתי ותרבותי שונה ומעלים על נס ערכים של קבלה וכבוד לאחר.

שותפים: עיריית ירושלים; משרד החינוך, האגף לקידום בני נוער.

הסכום הנדרש: 120,000 ₪ לכל תכנית.