דיאלוג

נלחמים בגזענות באמצעות חינוך

Learning Together Coexistence Education 1

 

נלחמים בגזענות באמצעות חינוך

הדרישה: המצב המתוח בירושלים משפיע מאוד על הצעירים המתגוררים בעיר ובייחוד על 250,000 התלמידים הלומדים במערכת החינוך בירושלים. מורים ומחנכים מכל המגזרים באוכלוסייה מבקשים עוד עזרה בטיפול במקרי התנהגות אלימים וגזעניים של תלמידים. הקרן לירושלים, המבקשת לפתח עיר מודרנית ותוססת לצד הזדמנויות לחינוך, דיאלוג וחיים משותפים, פיתחה תכנית מקיפה למלחמה בגזענות באמצעות חינוך בשיתוף עם אגף החינוך בעיריית ירושלים. התכנית תתמקד בכל סוגי האוכלוסיות בירושלים - יהודים וערבים, דתיים וחילונים - ותוּתאם לכל מגזר. תכנית מקיפה זועושה שימוש ביתרונות הידע והמומחיות שנצברו בקרב מספר גדול של ארגונים, שכל אחד מהם מתמחה באספקטים שונים של הנושא. התכניות כוללות אירועים חד-פעמיים, כנסים וימי עיון ממוקדים וכן תכניות הכשרה רחבות ומרובות-מפגשים.  

ההשפעה על ירושלים: מחקרים מוכיחים שמורים-מחנכים הם הגורם המכריע בקידום ערכים של סובלנות וקבלה של ה"אחר" ובהנחלתם של ערכים אלה בקרב צעירים. לכן להשקעה במחנכים של ירושלים יש פוטנציאל להביא לשינוי מקיף במערכת החינוך בכללותה ובקרב כל תלמיד כאינדיבידואל ולהשפיע מאוד על הצעירים בעיר. אנו מבקשים להגיע למאות מורים ואלפי תלמידים באמצעות שיתוף פעולה עם השותפים המפורטים מטה ועם אחרים.

מכון אדם לדמוקרטיה ושלום, שנוסד בשנת 1986, מספק תכניות בנושאי דמוקרטיה וזכויות אדם ל - 15,000 ילדים, מתבגרים ומבוגרים בכל שנה. בין 20 התכניות החינוכיות יש את התכנית "לכל תלמיד יש תפקיד" בבתי ספר ערביים במזרח ירושלים המבקשת לעודד אחריות חברתית והשתתפות בפעילויות קהילתיות בבית הספר ובשכונה.

יסודות - המרכז לליבון ענייני תורה ומדינה- נוסד בשנת 1996 ומעביר את המסר שחיי דת יהודיים חופפים ואפילו מגבירים את ההתחייבות לערכים דמוקרטיים. מרכז "יסודות" מציע תכניות חינוכיות והכשרה בתחומים שונים של דמוקרטיה ואזרחות, המכוּונות במיוחד לחטיבות הביניים החרדיות. מאז כינונו, עבד מרכז יסודות עם מאות בתי ספר והשפעתו ניכרת בקרב אלפי תלמידים.

מרכז מצמיחים (לשעבר SOS אלימות) ללימודי אלימות - נוסד בשנת 2004 במטרה להפחית אלימות בחברה הישראלית וכדי לקדם מסגרות דמורקטיות של חשיבה והתנהגות. במרכז, שבו מתמחים בהענקת כלים למחנכים להתמודדות עם אלימות וגזענות בכיתה, מאמינים שכדי להתמודד עם אלימות יש להבין אותה כראוי ואז לעמוד בפניה באמצעים בלתי אלימים.

מרכז ההדרכה "המעורר" נוסד בשנת 1996 כמרכז לחינוך בלתי פורמאלי רב-תחומי המקיים לאורך כל השנה תכניות חינוכיות לעשרות אלפי בני נוער, מורים, מנהלים, אנשי כוחות הביטחון, סטודנטים ואחרים. המרכז מקדם ערכים של ציונות, צדק חברתי, דמוקרטיה, יהדות וחיים משותפים. בירושלים פועל המרכז עם סגל ההוראה  של מספר חטיבות ביניים כדי להחדיר את המטרות והשיטות שלו לתכנית הלימודים הבית-ספרית.

אתרי אינטרנט:  מכון אדם: http://www.adaminstitute.org.il/?page_id=2&lang=en

שותפים: אגף החינוך בעיריית ירושלים

הסכום הנדרש: 200,000 ₪ לכל תכנית.