פסל "ירושלים מרכזו של עולם" יוצב מול חומות העיר העתיקה

Center Of The Wolrd

 

פסל ציבורי של האמן דוד ברואר-וייל לזכר חייו ועבודתו של ערן לאור ז"ל ייחשף על-ידי הקרן לירושלים ובני משפחה בעוד שבועיים בטקס חגיגי. הפסל יוצב בכיכר שארפ  הנמצאת בחלקו הצפוני של פארק טדי שנפתח לאחרונה על ידי הקרן לירושלים, למרגלות חומות העיר העתיקה ומגדל דוד.

אוסף הקרטוגרפיה של ערן לאור נחשב לאחד החשובים בעולם בתחום המפות העתיקות. לאור, יליד צ'כוסלובקיה, החל לאסוף חומר היסטורי גיאוגרפי בתקופת מלחמת העולם השנייה ובשנת 1975 תרם את האוסף שלו לספרייה הלאומית. אחת מהיצירות המפורסמות שנמצאות באוסף היא "מפת התלתן" של העולם שנוצרה על ידי הכומר והתיאולוג הנריך בונטיג והגיעה מתוך ספר של מפות מגולפות בעץ שיצא לאור לראשונה בשנת 1581. המפה מתארת את ירושלים במרכזו של העולם הישן.

 

לאחר פטירתו של לאור, פנתה רעייתו הלן לאור-סטון אל הקרן לירושלים בבקשה להנציח את שמו של בן-זוגה. במשך שש שנים ליווה מנכ"ל הקרן לירושלים דניאל מימראן את לידתו של הפסל עד שנבחר המיקום ואושר על ידי ועדת האמנות של עיריית ירושלים. "במהלך השנים הללו גיליתי את זוגתו של לאור, הלן, שהייתה אישיות מדהימה, רחבת אופקים ובעלת לב גדול. ניצולת שואה שאהבה את ירושלים וחבל שלא זכתה לראות את הנחת הפסל במקום שנבחר".

 

הפסל דוד ברואר-וייל, המתגורר ויוצר בלונדון, קיבל עליו את המשימה ויצר פסל שבסיסו הוא תעתיק מדויק באבן של מפת התלתן המשולשת. חלקו העליון של הפסל הוא בדמות כדור הארץ בגובה של 2.8 מ' העשוי מפלדת אל חלד. על חלקו החיצוני של הכדור משורטטים בהתזת חול גבולות היבשות. באזורי האוקיינוסים אין חומר ובכך מתאפשרת למבקר כניסה ומעבר בתוך הפסל. כדור הנירוסטה מבריק מבחוץ ומשקף עליו את מגדל דוד וחומות העיר העתיקה. השימוש ב"מפה המשולשת" כנקודת התחלה מנוגדת להתקדמות הקרטוגרפיה שמסוגלת היום לראות את העולם מהחלל. המפה המשולשת מייצגת את העתיק והישן, והכדור הנירוסטה משקף את היסוד והתפישה המודרנית  של ראיית העולם, ממש כמו ירושלים המשקפת את הישן והחדש בערבוביה.

 

"המיקום שנבחר עבור הפסל מאפשר את השתקפות העיר הישנה מצד אחד ואת השתקפות העיר החדשה מהצד השני", מסביר אדריכל הקרן לירושלים רועי זינגר. "הפסל יהווה מעין יהלום בכניסה לפארק טדי, שיואר בלילה מבפנים, וימשוך מבקרים רבים להגיע אל הפארק והאזור כולו".

 

לפרטים נוספים: ליאת רוזנר, 052-8980191    liatr@jfjlm.org