תרומת הקרן לירושלים הצילה את מוזיאון יהדות איטליה

Italian Museum

 

קרן לירושלים גייסה מיליון דולר לטובת רכישת מבנה בית יהדות איטליה, השוכן בבניין יפהפה מסוף המאה ה- 19 ברחוב הלל במרכז ירושלים. בזכות התרומה,  יישאר המבנה מוקד מפגש ופעילות של הקהילה האיטלקית בעיר, זאת לאחר מאמץ ארוך שהתנהל בשנים האחרונות במטרה להשאיר את המבנה בידי הציבור.  

 

הקרן לירושלים התגייסה לסייע למוזיאון ההיסטורי ובעזרת ידידים ותיקים של הקרן מאיטליה - חברת פיינרופ ממילאנו וחברת סודיטיק מלונדון העוסקות בתחום הפיננסים - הצליחה לגייס את הסכום ולשמור את המבנה לייעודו הציבורי. גם עיריית ירושלים התגייסה למבצע ההצלה וסייעה לרכישת המבנה.  

 

בית יהדות איטליה שוכן ב"בניין שמידט" ומהווה כיום מרכז תרבותי, דתי וחברתי שוקק של הקהילה האיטלקית בירושלים. הבניין נבנה בין השנים 1885-1887 כאחד המבנים הראשונים מחוץ לחומות של העדות הנוצריות ושימש כמכון חינוכי קתולי-גרמני. בתחילת שנות ה- 50 הפכה המדינה את המקום לבית הספר התיכון הדתי המפורסם "מעלה". מזה למעלה מ- 60 שנה פועלת במבנה חברת יהודי איטליה אשר הקימה במקום מוזיאון ובו אוסף פריטים המעידים על מורשתה העשירה של יהדות איטליה. גולת הכותרת היא בית כנסת איטלקי עתיק שהועתק בשלמותו מהעיירה האיטלקית קוניליאנו הסמוכה לוונציה והובא ארצה בשנת 1952. כיום משמש המבנה לפעילויות מגוונות ואירועים שונים ובבית הכנסת מתקיימות תפילות על פי "נוסח בני רומא". המרכז משמש גם לקשר הדיפלומטי בין ישראל לאיטליה ובכל פעם שמגיע אורח רם-דרג מאיטליה הוא מבקר במקום.

נשיא הקרן לירושלים מרק סופר אמר השבוע: "הקרן שמחה במיוחד שמבנה היסטורי ימשיך לשרת את הציבור בירושלים".

 

עבור תמר מילוא, מנהלת הדסק האיטלקי בקרן לירושלים, השגת תרומה מכובדת זו לרכישת בית יהדות איטליה מהווה "סגירת מעגל והבעה לקשר הדוק וחם עם יהודי איטליה", כדבריה, מאז שימש בעלה יהודה ז"ל שגריר ישראל באיטליה.

 

"זהו רגע מאוד מרגש עבור כל יהודי איטליה המתגוררים בארץ, שהמקום הזה משמש להם מרכז ובית", אומר השופט בדימוס ד"ר אליהו בן-זימרה, יו"ר חברת יהודי איטליה לפעולה רוחנית. "אבל זהו רגע מרגש גם לכל מי שההיסטוריה, המסורת והתרבות היהודית חשובים לו".

אנג'לו פיאטלי, סגן יו"ר חברת יהודי איטליה, שהיה שותף לכל הליך רכישת המבנה: "מדובר במבנה יוצא דופן, המיועד לשימור, וראוי היה שנכס כזה יישאר בידיים ציבוריות וימשיך להוות אבן שואבת במרכז העיר למגוון של פעילויות המשרתות את כל האוכלוסיות"