סיכום שנת 2016

 2016 Accomplishments

 

סיכום שנת 2016

בשנת 2016 ציינה הקרן לירושלים יובל להקמתה. ב- 50 שנות קיומה גייסה הקרן למעלה ממיליארד דולר בעזרת ידידיה מכל רחבי העולם שהושקעו ביותר מ- 4,000 פרויקטים שהשפיעו באופן משמעותי על העיר.

 

ב- 2016 המשכנו ליצור הזדמנויות חדשות עבור תושבי ירושלים מכל מגזרי האוכלוסייה. אנו מאחלים לכם ששנת 2017 תהיה שנה מוצלחת כמו זו שקדמה לה ומצפים ל- 50 השנים הבאות של עשייה למען העיר ותושביה.

 

להלן מספר הישגים בולטים מהשנה החולפת:

 

חגיגות ה-50

בין ה-20-22 בספטמבר קיימנו כנס מרגש לציון 50 שנות פעילותינו בעיר בהשתתפות של מעל 250 אורחים מכל רחבי העולם. סקרנו את העבר, בחנו את ההווה ודיברנו על העתיד של העיר תוך בדיקת תפקידה של הקרן לירושלים בעיצוב עיר מודרנית ותוססת. משתתפי הכנס סיירו בפרויקטים של הקרן, שמעו על אתגרי העיר מדמויות מפתח, הוזמנו לקבלת פנים בבית הנשיא בהשתתפות כבוד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ונפגשו עם ראש העיר ירושלים ניר ברקת, הרב לורד ג'ונתן סאקס, הפילוסוף הידוע ברנרד אנרי-לוי ואף בחרו את הזוכים בתחרות אתגר היזמות החברתית.

 

תמיכה באמנים ירושלמים צעירים

התחלנו בתכנית חדשה לתמיכה בעשייתם של יותר מ-100 אמנים ירושלמים צעירים בפסטיבלים שונים ברחבי העיר כולל פסטיבל ישראל, פסטיבל מוסררה מיקס, פסטיבל אמנות עכשווית בירושלים "מנופים" ופסטיבל העוד. הבטחת הזדמנויות תעסוקתיות עבור אמניה הצעירים של ירושלים משמעותית לעתידה של העיר.  

 

פסטיבל הקולנוע ירושלים

 50,000 מבקרים צפו ב- 200 סרטים מ- 55 מדינות והשתתפו בכ- 300 אירועים במהלך 10 ימים של פסטיבל. על האורחים המיוחדים נימנו הבמאי קוונטין טרנטינו והשחקנית הספרדייה אמה סוארז (כוכבת סרטו האחרון של פדרו אלמודובר, אשר הוקרן באירוע הפתיחה). הפסטיבל קיים סדרה של הקרנות חוצות בגן העצמאות ע"ש ווילף לכבוד חגיגות 20 שנה לגן.

 

לומדים ביחד – חינוך לדו קיום בירושלים

יישמנו תכנית פורצת דרך שיצרה חיבורים בין 24 מנהלים יהודים וערבים ו- 70 מורים ערבים ויהודים אשר עבדו בשיתוף פעולה לשיפור החינוך. התכנית, המבוססת על יוזמה דומה שיושמה בהצלחה ובצפון אירלנד וברמלה, הותאמה למורכבויות של ירושלים.

 

פעילות נשים – תכנית "מיני אקטיב"

רשת המתנדבות שהוקמה על ידי המרכז הבין-תרבותי לירושלים, הכוללת 1,000 נשים ערביות ממזרח העיר, הפכה מודל ברחבי העולם לפיתוח תנועה קהילתית. מדובר ברשת המתנדבים הגדולה ביותר במזרח ירושלים הפותרת מאות בעיות יומיומיות בכל שנה. בחודש מארס 2016 הובילה עבודתן של חברות "מיני אקטיב" לשינוי מדיניות: תוספת של מיליוני שקלים לתקציב העירוני השנתי בתחום התברואה במזרח ירושלים.

 

מוסללה – פרויקט "המרפסת"

סייענו לקבוצת האמנים מוסללה לפתוח את "המרפסת", מרכז תרבותי וקהילתי חדש בבניין כלל במרכז העיר ירושלים. "המרפסת" מארחת סדנאות ריקוד, אמנות, נגרות וחקלאות עירונית. המטרה שלה היא להפוך את המקום למרכז משגשג לאמנויות ומסחר שיהפוך לחלק מההתחדשות העירונית במרכז ירושלים. שש חנויות חדשות נפתחו בבניין מאז פתיחתה של "המרפסת" בחודש מאי.

 

מלגות ללימודים גבוהים

הענקנו מעל 635 אלף שקל ל- 170 סטודנטים לאמנויות, הנדסה, טכנולוגיה ועבודה סוציאלית במוסדות הירושלמים ללימודים גבוהים, בתמורה לשעות התנדבות בקהילה. סטודנטים מסורים אלה יוצרים את הדור הבא של בעלי מקצוע צעירים בעיר והם חיוניים לעתידה הכלכלי. בזכות עבודתם בקהילה הם נחשפים לפניה השונים של ירושלים. 

 

פרויקט "מקפצה"

פרויקט מקפצה נועד לשבור את מעגל העוני בשכונת קריית מנחם באמצעות תכנית חדשנית המיועדת לילדים ולבני נוער. בשנת 2016 פתחנו במסגרת התכנית שני קורסים חדשים להכשרה תעסוקתית ומקצועית בנוסף לתכנית יזמות כלל עירונית לבוגרים.

 

מרכז יעלים

41 סטודנטים השתתפו בקורס הכשרת מנהיגים שהורכב מסמינרים המשלבים למידה חווייתית בטבע, הרצאות עומק והרצאות וסדנאות עם מטפלים בשיטת טבע תרפיה. המשתתפים למדו כיצד לסייע לילדים, נוער בסיכון ואנשים בעלי צרכים מיוחדים, תוך יצירת קשר עם הטבע.

 

"אקדמיה צעירה" בבתי הספר בירושלים

חיברנו באמצעות תכנית "אקדמיה צעירה" בין 15 בתי ספר יסודיים ו- 11 מוסדות ללימודים גבוהים בירושלים, ובכך אפשרנו לאלפי ילדים להיחשף לאקדמיה. בתי הספר שמשתתפים בתכנית נהנים מיתרון ייחודי שיהפוך אותם לאטרקטיביים עבור משפחות צעירות.

 

שילוב מורים אתיופים במערכת החינוך

הצלחנו להכפיל ויותר את מספר המורים האתיופים בבתי הספר בעיר על ידי מתן הדרכה מקצועית וסיוע בהשמה. לצד זאת שילבנו מורים יהודים בבתי ספר במגזר הערבי ולהיפך. הפרויקט אומץ על ידי משרד החינוך עבור ערים אחרות.

 

עמק הצבאים

המשכנו לפתח את פארק הטבע העירוני עמק הצבאים שנפתח בשנה שעברה בלב העיר ירושלים. בפארק יש אגמים טבעיים ומלאכותיים, שני נחלים זורמים, מצפור ציפורים ונקודות מצפה על החיות וצבאים. הודות לתורמים ישראלים חנכנו במקום כיתה חדשה באוויר הפתוח אשר מארחת ילדי בתי ספר ותכניות חינוכיות אחרות.