הקרן לירושלים ציינה עשור למותו של טדי קולק וחנכה את הארכיב הדיגיטלי

הקרן לירושלים ציינה עשור למותו של טדי קולק וחנכה את הארכיב הדיגיטלי 2

בטקס שהתקיים בפארק טדי השתתפו עשרות בני משפחה, חברים, מנהלי מוסדות תרבות וידידי הקרן לירושלים שבאו להיזכר באישיותו יוצאת הדופן של ראש העיר המיתולוגי ומייסד הקרן

הקרן לירושלים ציינה עשור לפטירתו של טדי קולק, ראש העיר המיתולוגי של ירושלים ומייסד הקרן לירושלים, בטקס שהתקיים בפארק טדי למרגלות העיר העתיקה. בטקס הושק גם ארכיון טדי קולק שהוקם על ידי הקרן בתרומת חברו הטוב של טדי – קני ביאלקין, אשר נכח בטקס.

לטקס הגיעו ידידים רבים של הקרן לירושלים, מנהלי מוסדות תרבות שהוקמו ביוזמת הקרן בעיר, אנשים אשר עבדו לצידו של קולק וגם קרובי משפחה וביניהם ילדיו – עמוס ואסנת אשר נשאו דברים. מנכ"לית הקרן לירושלים ענת צור, אשר הנחתה את הטקס, אמרה כי פארק טדי, שבו התקיים הטקס, הוא "מרחב ציבורי ייחודי, המקשר בין העיר העתיקה לעיר החדשה, שהפך למקום מפגש של יהודים, מוסלמים ונוצרים, חרדים וחילונים, ובכך הוא מקיים את חזונו של טדי שביקש לראות את כל תושבי ירושלים חיים בסובלנות ובשכנות טובה".נשיאת הקרן לירושלים, יוהנה ארביב-פרוג'ה, ציטטה בטקס ממכתב שכתבה תלמידת בית ספר הנרייטה סאלד בירושלים אל טדי קולק בעקבות הפסדו בבחירות לראשות העירייה ב- 1993: "אתה בנית את העיר הזו בשבילינו, אף אחד לא יהיה כמוך ואנחנו לא נשכח אותך לעולם". נשיאת הקרן הסבירה כי המכתב הוא עתה חלק מהארכיון הדיגיטלי אשר הודות לקני ולאן ביאלקין יוכל לשמר את זכרו של טדי ופועלו למען העיר.

הקרן לירושלים ציינה עשור למותו של טדי קולק וחנכה את הארכיב הדיגיטלי 1

הבמאי עמוס קולק, בנו של טדי, הודה לתורמים קני ואן ביאלקין מארה"ב על עזרתם בשימור מורשת אביו.

יו"ר הוועד המנהל של הקרן לירושלים דוד ברודט אמר כי "טדי קולק חי בקרן יום-יום והוא חי גם עבור תורמים רבים שעדיין זוכרים אותו ואת חזונו. כיום ישנם גם דור שני ואף שלישי של תורמים הממשיכים את מסורת אבותיהם, בזכות החברות העמוקה עם טדי".

מייסדת-שותפה ונשיאת הקרן לירושלים בדימוס, רות חשין, אשר עבדה לצידו של טדי קולק שנים ארוכות, אמרה בטקס: "טדי היה איש עם קסם אישי רב. זאת, ביחד עם כוח ההתמדה והבנת האדם שהיו לו, עשו אותו לאיש יחיד ומיוחד. קשה היה לסרב לו. היו לירושלים ראשי ערים לפניו והיו גם אחריו, אבל טדי היה אחד. הארכיון שאנו פותחים היום מדבר בעד עצמו, אולם יותר מהארכיון מדברות העובדות שיצר בעיר".

הקרן לירושלים ציינה עשור למותו של טדי קולק וחנכה את הארכיב הדיגיטלי
ארכיון טדי קולק הוקם במטרה לאסוף מגוון חומרים לתיעוד פועלו של טדי קולק בכל תחנות חייו- החל בעלייתו ארצה לקיבוץ עין גב, עבודתו במשרד ראש הממשלה לצד דוד בן-גוריון, פועלו יוצא הדופן כראש עיריית ירושלים אשר בנה וחידש את העיר לצד תרומתו להקמת מוזיאון ישראל והיותו איש משפחה. הארכיון נגיש ופתוח באינטרנט לכל המתעניין ומכיל תצלומים, הקלטות, קטעי וידאו, קטעי עיתונות, מסמכים שונים, התכתבויות ועוד.

עבודת האיסוף נעשתה מול עשרות מקורות בארץ- ארכיונים, אוספים ומוזיאונים ומאגדת לראשונה תיעוד מקיף של עשייתו הייחודית של טדי קולק ותרומתו הן לבנייתה של ישראל בשנות הולדתה והן כראש העיר המזוהה ביותר עם ירושלים עד היום.