החיים החדשים של מונטיפיורי

מרחב בריחה, סדנאות יין וטיולי אופניים – מתחם טחנת הרוח מתעורר לחיים

DSC_4963 Copy

טחנת הרוח ההיסטורית של משה מונטיפיורי תהפוך בקרוב למרחב תיירותי-חווייתי שיכלול מגוון של אטרקציות לכל המשפחה, לתיירים ולמבקרים. בין השאר תפתח במקום חנות יינות של יקבי בוטיק שתציע סדנאות יין ופעילות חווייתית, יוצעו סיורים תיאטרליים או סיורי אופניים וסאגווי וכן יופעל "מתחם בריחה" במרחב פתוח – הראשון מסוגו בארץ - שייקרא "בעקבות סודות מונטיפיורי". בנוסף יוכלו המבקרים לשתות קפה וליהנות ממקום ייחודי המשקיף על נוף ירושלמי מרהיב.

 

ליוזמה החדשנית אחראים הקרן לירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים והמשרד לירושלים ומורשת.

 

לפני כשש שנים שיפצה הקרן לירושלים באמצעות תרומתם הנדיבה של "נוצרים למען ישראל – הולנד" את מבנה טחנת הרוח ואת כנפיה, כך שתראה בדיוק כפי שנראתה כשהוקמה, לפני כ- 150 שנה ביוזמתו של סר משה מונטיפיורי. פרויקט השיפוץ בוצע בשיתוף עם משרד ראש הממשלה, החברה הממשלתית לתיירות (החמ"ת) ועיריית ירושלים.  בתום עבודות השיפוץ, שנעשו בעזרת מומחים מאנגליה ומהולנד, שבו כנפי הטחנה להסתובב והטחנה אף חזרה לטחון קמח לזמן קצר. במסגרת היוזמה החדשה, יופעלו כנפי הטחנה מדי יום בשעות קבועות בהפעלה מסורתית של המנגנון המשוחזר ובאמצעות אנרגיית רוח.

 

"טחנת הרוח בימין משה היא אתר מורשת לאומי מהיפים בארץ", מסבירה מנכ"לית הקרן לירושלים ענת צור. "זהו אחד המקומות המדהימים ביותר שבו ניתן להתחבר לסיפורה ההיסטורי של ירושלים ולמשוך קהל מבקרים מגוון מהעיר ומחוצה לה בנוסף לכל התיירים המבקרים באזור. מטרת המיזם החדש היא להפוך את טחנת הרוח לאטרקציה תיירותית חדשה בעיר הן כאתר מורשת וחינוך והן כמקום מעניין לבילוי, בדומה לטחנות רוח בהולנד. שיתוף הפעולה בין המגזר הציבורי, פילנתרופיה והמגזר הפרטי הוא מודל להצלחה להפיכת המקום למרכז תיירות מצליח, בצמוד למשכנות שאננים הפועל כיום כמרכז תרבות ורוח".

 

בקול קורא שפרסמה הקרן לירושלים בשיתוף עם משכנות שאננים להפעלת המתחם כמרכז תיירותי זכתה חברת "zuzu תיירות" בבעלות יוסי גרייבר ויובל קליין המתמחים ביזמות תוכן ותיירות אורבנית. "אנחנו מתרגשים מהבחירה בנו ומהזכות להעיר לחיים את אחד האתרים הבולטים והחשובים בירושלים", אומרים גרייבר וקליין. "מתחם טחנת הרוח הוא מנקודות הנוף הציוריות והיפות ביותר בעיר ואנחנו שמחים לממש את הפוטנציאל התיירותי שלה ביחד עם כל השותפים".

 

מבקרים שיגיעו למתחם יוכלו להיכנס ללא תשלום לטחנה שתהיה פתוחה בשעות קבועות ולצפות בסרט קצר על ההיסטוריה שלה. בנוסף יתקיימו גם הדרכות  ופעילות אשר יותאמו למגוון מגזרי האוכלוסייה המתגוררים בעיר וכן לתיירות פנים וחוץ.