רכבת לעתיד טוב יותר

 

החל מהשבוע הקרוב תוכלו לראות בתחנות הרכבת הקלה בעיר פוסטרים של מורים יהודים וערבים עושים דברים ביחד

TR Train

 מי שיעבור בתחנות הרכבת הקלה בירושלים בימים הקרובים יוכל לראות פוסטרים גדולים עם תמונות של מפגשי מורים יהודים וערבים בעיר: מורים יהודים וערבים מסיירים יחד בשוק מחנה יהודה, מקשיבים להסברים בשער שכם, מתצפתים על הנוף מטיילת ארמון הנציב או משלבים ידיים בכיתה – תמונות מעוררות תקווה שאפשר לחיות כאן גם אחרת.

מאחורי היוזמה שמציגה דווקא במרחב הציבורי מציאות אחרת המתקיימת בעיר עומד המיזם "חדר מורים – לזכר שירה בנקי" של הקולג' מכון ללימודי יהדות בירושלים הנתמך על ידי הקרן לירושלים וגופים נוספים כמו מנח"י, קרן אריסון ועוד. חברת סיטיפס, מפעילת הרכבת הקלה בעיר, נענתה לאתגר של קידום הסובלנות בעיר והסכימה להציב את הפוסטרים בעשר תחנות רכבת קלה בעיר, במזרח העיר ובמערבה, ללא תמורה.

"ירושלים מטפחת גיאוגרפיה של התעלמות, אפשר לעבור חיים שלמים בירושלים בלי להכיר לעומק את האחר הגר ממש מעבר לפינת הרחוב בשכונה הצמודה לשלי", מסבירה פרופ' מיכל מושקט-ברקן, ראש המחלקה לחינוך בקולג' מכון ללימודי יהדות בירושלים, ומי שיזמה ומובילה את תכנית 'חדר מורים'.  "רצינו להנכיח את העובדה שמורים ירושלמים, יהודים וערבים, מעוניינים להתמודד עם המציאות הזו, להיפגש ולהכיר אחד את השני. המורות והמורים מחנכים יום יום את ילדינו בבתי הספר בכל רחבי העיר- מזרח ומערב. בעיניי - הם גיבורי התרבות של העיר הזו והתקווה של הדור הבא בירושלים. הרעיון מאחורי הכרזות המפוזרות בתחנות הרכבת הקלה היה להציג את המורים ולשתף את הציבור במשהו מהחוויות שעברו עליהם. המורות והמורים האלה היו מוכנים לצאת למסע, לחקור יחד את מקורות הפחד, הדעות הקדומות והסטיגמות שלהם ולהכיר את מציאות החיים של האחר. אני  מאמינה שכל קבוצה שגרה בירושלים יכולה וצריכה לעשות את זה."

TR Train2

 תכנית 'חדר מורים – לזכר שירה בנקי' הפועלת מזה חמש שנים מיועדת למורים ואנשי חינוך בירושלים ושואפת לייצר שיח בין מורים ממגזרים שונים בעיר. הפרויקט הפך לפרויקט חינוכי משמעותי בירושלים ויצר קהילת מורים אקטיבית הפועלת יחד בפרויקטים משותפים.

"מורים יכולים לחולל תנועה של שינוי", מוסיף ד"ר אודי שפיגל, מנהל תחום חיים משותפים וחינוך בקרן לירושלים התומכת בתכנית מאז החלה. "מאות מורים נמצאים בשנים האחרונות בשיח עם 'האחר' שבצד השני, אך הרבה פעמים יש פחד לחשוף את זה. הפוסטרים האלה דרשו מאלו שהסכימו להיחשף הרבה אומץ. אני מקווה שתמונות כאלה, שמראות מורים ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, פועלים יחד, יגבירו את הסובלנות וינמיכו את העוינות בין הקבוצות בירושלים".

לכתבה בידיעות ירושלים, לחצו כאן.