חינוך

בית הספר לחינוך מיוחד "המעיין"

Maayan School1

בית הספר לחינוך מיוחד "המעיין"

לילדים יהודים וערבים בעלי נכויות קשות

 

הדרישה: בירושלים מתגוררים כיום כ- 830,000 תושבים והיא מהווה מיקרוקוסמוס של המגוון האתני, הדתי והתרבותי של ישראל. האתגרים העיקריים העומדים בפניה, מלבד הַעֲצָמת החברה האזרחית, הם הפחתת שיעור העוני, צדק חברתי וחינוך.

בית הספר העירוני "המעיין" ממוקם במנזר סנט-פול-דה-ואנס בשכונה הפסטורלית  עין כרם. לבית הספר מגיעים ילדים ובני נוער מכל הדתות והלאומים הסובלים משתוק מוחי ומלקויות מנטליות. מעטים מהם יכולים ללכת, לדבר או לאכול בכוחות עצמם. עקב נכויותיהם הקשות, שימש בית הספר במשך שנים רבות יותר כמעון יום טיפולי מאשר כבית ספר. אולם, בשמונה השנים האחרונות, בעזרתה של מנהלת חדשה, השתנתה הגישה והתלמידים לומדים כעת לעשות שימוש מלא ביכולותיהם האינדיבידואליות. כיום הומה בית הספר מפעילות: ילדים לומדים לעלות במדרגות, לרכוב על תלת-אופן, להתאמן עם הליכונים או להחזיק כף ולאכול בכוחות עצמם. התוצאות מדהימות: לא זו בלבד שאיכות חייהם של הילדים השתנתה לטובה, גם תוחלת החיים שלהם עלתה.

בעקבות ממצאים אלה הופכות שאלות מטרידות לדחופות אף יותר: מה עוד ניתן יהיה להשיג אם ילדים אלה יזכו בגירויים נוספים? כיצד יכולים ילדים עם נכויות מוטוריות ומנטליות חמורות לנוע בבניין שמעולם לא נועד למטרה זו? הבניין של בית ספר "המעיין" אינו נגיש לנכים באופן הולם.

ההשפעה על ירושלים: הקרן לירושלים מבקשת ליצור הזדמנויות לכלל האוכלוסייה בירושלים, ובכלל זה הזדמנויות חינוך עבור האוכלוסיות החלשות. רבים מהילדים בבית הספר חיים במנזר, בין אם מפני שהנכויות שלהן קשות מכדי שיטופלו על ידי הוריהם בבית או מפני שהם נזנחו בבית החולים כאשר היו תינוקות. ילדים מוכי גורל אלה הם הפגיעים ביותר. כיוון שאיש כמעט לא מדבר עבורם, לקחה על עצמה הקרן לירושלים להפוך את בניין בית הספר למקום נגיש לנכים. בנוסף יפותחו השטחים הפתוחים הקיימיםבבית הספר ובמנזר באופן כזה שיוכלו להעניק לילדים גירויים רב-חושיים נוספים ויאפשרו להם לאמן את כישוריהם המוטוריים וליהנות מהנוף הציורי של השכונה שסביבם.

מבט על בית הספר "המעיין":

  • בית ספר עירוני, פתוח לבני כל הדתות
  • בית הספר מטפל בילדים ובני נוער בגילאי 3 עד 21 הסובלים משיתוק מוחי קשה, נכויות מנטליות ומגוון נכויות נוספות
  • 45 מהתלמידים חיים במגורים שמספק להם מנזר סנט-פול-דה-ואנס. 23 נוספים נלקחים לבית ספר בכל יום על ידי משפחותיהם
  • 80 אנשי צוות מטפלים בילדי בית הספר, ביניהם מורים, תרפיסטים, מטפלים, סייעים, עובד סוציאלי, רופא ופסיכולוג (חלקם בעבודה חלקית)
  • המטרה העיקרית: לפתח את עצמאותם של הילדים עד כמה שניתן, באהבה רבה ובסבלנות

שותפים:  עיריית ירושלים