חינוך

נוער עולה – תיכון צרפתי בירושלים

 

נוער עולה – תיכון צרפתי בירושלים

הדרישה:

במהלך ההיסטוריה שימשה ישראל בית ומקלט ליהודים מכל התפוצות אין זה סוד כי גם לאחרונה אנו עדים לגלי עלייה של יהודים מאירופה הנמצאת בסיטואציה היסטורית חדשה שאינה מקלה על חייהם של יהודים רבים. כלכלה לא יציבה והמצב הפוליטי גרמו לכך ששיעור גבוה מבין יהודי אירופה איבדו את תחושת הביטחון האישי שלהם ומספר גדל והולך עולים לישראל. רבים מהעולים החדשים הם צעירים ומשכילים וזו הסיבה שהקרן לירושלים החליטה להתמקד בצעירים העולים ארצה.

חוות הנוער הציוני ע"ש ד"ר ישראל גולדשטיין היא ביתם של בני נוער עולים חדשים שאינם בשלים עדיין לחיי בגרות עצמאיים ומגיעים לישראל ללא תמיכה והגנה משפחתית. החווה כוללת חטיבת ביניים ובית ספר תיכון מעולים לבני נוער עולים ולבני נוער ממשפחות מעוטות יכולת המגיעים מהפריפריה. החווה היא קמפוס ירוק בסגנון קיבוץ, עם מתקני ספורט ופעילויות אחר-הצהריים וערב והיא מבקשת להעניק לבני הנוער תחושת ביתית ולספק חינוך מלא של 12 שנות לימוד שיאפשר לבוגריו השתלבות אקדמית, תרבותית וחברתית בחברה הישראלית. בית הספר התיכון הצרפתי של החווה ומעונות תלמידי התיכון נמצאים בתפוסה מלאה והדרישה אליהם הולכת וגדלה הודות למספרם הגדל של הבוגרים, שכולם כמעט מתגייסים לצבא כחיילים בודדים וזקוקים למקום לחיות בו ושירגישו שהוא עבורם בית.

ההשפעה על ירושלים:

התיכון הצרפתי:

בית הספר התיכון הצרפתי, המונה כ- 160 תלמידים, דואג לקהילה הגדלה והולכת של עולים חדשים מצרפת. כיון שבני נוער צרפתים רבים עולים לישראל במהלך לימודיהם בחטיבות הביניים, בית הספר מותאם לתכנית הלימודים הצרפתית ויש לו 97.5% הצלחה בבחינת הבגרות בצרפתית המוּכרת במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. התלמידים לומדים עברית, אזרחות, היסטוריה של הציונות, גיאוגרפיה של ארץ ישראל והכנה לשירות צבאי וכך הם רוכשים את כל הכישורים החינוכיים והתרבותיים הדרושים להשתלבות בחברה הישראלית. 3,500 תלמידים ויותר סיימו את הלימודים והשתלבו בחברה הישראלית ו - 95% מהבוגרים נשארים בישראל לטווח ארוך. התלמידים הופכים למבוגרים עצמאיים ולחלק מהקבוצה והקהילה. מבנה התיכון הנוסף יכלול 12 כיתות חדשות.

מעונות בית ספר התיכון:

המעונות בחווה מאוכלסים בתלמידי תיכון, עולים חדשים ללא תמיכה משפחתית בישראל או תלמידים מקומיים מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל. המעונות הקיימים כבר מלאים לחלוטין והודות לעלייה הדרמטית במספר בני הנוער העולים יכיל בניין המעונות החדש 50 תלמידי תיכון נוספים שילמדו ויגורו במקום.

מגורים לחיילים בודדים:

כמעט כל הצעירים -  בנים ובנות, המסיימים את בית הספר התיכון בחווה, מתגייסים לצה"ל לשירות של שנתיים או שלוש כחיילים בודדים שאין להם משפחה בישראל או משפחה שתעניק להם את הנוחות של בית. אחרי מגורים בסביבה המוגנת של החווה במשך 4 עד 6 שנים, הם נאלצים להתמודד עם ההסתגלות לחיי צבא בנוסף לאתגרים כגון: השכרת דירה, תשלום חשבונות, כביסה, קניות והכנת אוכל. הם לבדם, בדיוק ברגע שבו הם זקוקים במיוחד לתמיכה של משפחותיהם. המעונות לחיילים הבודדים של צה"ל יספקו להם את המקום האידיאלי לחיים נוחים כמו בבית. הבניין החדש ישתרע על פני 375 מ"ר ותהיה לו כניסה נפרדת, 10 יחידות דיור, חדרי אמבט, מסדרון/חדר מגורים, חדר צוות, מטבחון וחדר כביסה.

 

סימולציה של בניית מעונות נוספים בבית הספר התיכון

Youth Aliya French High School Dormitories Lone Soldiers Home 1

שרטוט  הדגמה של מעונות נוספים בבית ספר התיכון

Youth Aliya French High School Dormitories Lone Soldiers Home 2

הבניין אחרי בנייתה של קומה נוספת לחיילים בודדים

Youth Aliya French High School Dormitories Lone Soldiers Home 3