צמיחה כלכלית

ירושלים של ירוק

Environment

 

ירושלים של ירוק

הדרישה: ירושלים - ביתן של הדתות המונותיאיסטיות הגדולות,  העיר הידועה בכל העולם כמרכז  רוחני. לכן טבעי שירושלים תוביל את המגמה של ערים בנות-קיימא המגשימות ערכים של קיימוּת חברתית, כלכלית וסביבתית. ירושלים צריכה לשמש דוגמא ולהיות העמוד ההולך לפני המחנה ליישום אסטרטגיות של קיימות.

במשך אלפי שנים היללו משוררים את תפארתה של ירושלים. הקרן לירושלים מבקשת לעצב עיר מודרנית, מאוחדת ותוססת על ידי יצירת הזדמנויות לכל מגוון האוכלוסיות. תכניות אלה כוללות את עמק הצבאים, "קטמונים ירוקה", ורשת הגנים הקהילתיים -  אלה הנתיבים אותם אנו סוללים כדי להגשים מטרה זו.

ההשפעה על ירושלים: הסביבה והשטחים הפתוחים ממלאים תפקיד חשוב ברווחתה של עיר מודרנית, משפרים את איכות האוויר והמים ומפחיתים את השפעותיו של האקלים הים-תיכוני. כמו כן הם מספקים את התפאורה התנכ"ית של ההיסטוריה העשירה של ירושלים. שטחים אלה שופעים צמחיה ובעלי חיים והם ייחודיים לגבעות ירושלים וחשובים לשלמות ביולוגית רבגוניות. שטחים אלה הם גם משאב חשוב עבור מערכת החינוך והם חיוניים לאיכות החיים של הקהילה הסובבת ולרווחתה. הקרן לירושלים, בשיתוף עם עיריית ירושלים ושותפים נוספים, מחויבת לשמר ולפתח את משאבי הטבע למען תושבי ירושלים, הפרויקטים העיקריים הינם:

עמק הצבאים: עמק הצבאים הוא העמק הפתוח האחרון במרכז ירושלים, חלק משרשרת עמקים המתחילה באזור הכנסת וחוצה את השכונות הדרום-מערביות של ירושלים. בעמק שוכן עדר של צבאים מצויים. מערכת הכבישים החדשה והבניינים החדשים בירושלים ניתקו את העדר מהשביל הטבעי שלו מחוץ לעיר והכניסו אותו להסגר שיצר את ההזדמנות לבנות את פארק הצבאים העירוני, הראשון מסוגו בישראל. לפני מספר שנים, ריחפה מעל שטח אדמה מרכזי זה סכנת בנייה של קומפלקס מגורים, שהייתה עלולה להרוס אוצר טבע עירוני זה. התגובה הייתה ייחודית וחסרת תקדים - קהילה שלמה, כולל ארגונים, ארכיטקטים, מתכנני ערים ותושבים מודאגים, סיכלו את המאמצים הללו. כיום, מתקיימות במקום פעילויות חינוכיות בקשת של מסגרות חינוכיות, פורמליות ובלתי פורמליות, כולל חינוך מיוחד.

"קטמונים ירוקה": אחד האתגרים הגדולים ביותר להפיכת ירושלים לירוקה הוא שינוי התנהגותם היומיומית של התושבים. המשימה קשה הרבה יותר בשכונות העניות כדוגמת הקטמונים, בה דאגות בנושאי כסף, מזון ותשלום חשבונות מאפילים על כל דבר אחר. הפרויקט בונה מודל מקיף, מבוסס-קהילה של תרבות קהילתית בת קיימא, אותו יהיה ניתן ליישם בירושלים וברחבי המדינה. הפרויקט חותר לשלב התנהגויות ידידותיות לסביבה בכל תחומי החיים, ליצור תרבות קהילתית של קיימוּת סביבתית ולעשות שימוש במסגרות קיימות כדי להעסיק את הקהילה כולה בתהליך הפיכת השכונה לירוקה. "קטמונים ירוקה" התחילה בשנת 2012 והיא מכילה, כעת, התייחסות מקיפה  לקיימוּת, כולל תכניות דישון ומִחזור, תכניות למנהיגות עממית ויזמוּת חברתית, יוזמות של חינוך פורמלי ובלתי פורמלי לילדים, נוער ומבוגרים ועוד. התכנית גייסה בסיס רחב של שותפים ותמיכה וחשוב לנו להפיק תועלת מההצלחה הזו. בסיכום, מאות משתתפים פעילים ואלפי תושבים של שכונת הקטמונים, בני כל הגילאים, מפיקים ממנה תועלת.

רשת הגינות הקהילתיות: במהלך העשור האחרון צמח פרויקט הגינות הקהילתיות ל - 60 גנים ברחבי העיר והוא משרת כ - 3,000 איש, בשיתוף מאות מתנדבים פעילים. המתנדבים מגיעים מקשת רחבה המייצגת את אוכלוסייתה המגוונת של ירושלים. וכך, בשעה שהתושבים עובדים יחד בתכנון והפיכת גינות קהילתיות בנות קיימא במקום שבו היו שטחים ציבוריים מוזנחים, הם לומדים לקבל אחד את השני באמצעות כבוד לטבע ולסביבה. הגנים משמשים ככלי למידה יעיל לילדים ומבוגרים על אחריות קהילתית והתנהגות שיתופית ומאפשרים לתושבים לעבוד יחד כדי להפיק תועלת קהילתית משותפת.

שותפים: עיריית ירושלים; החברה להגנת הטבע בישראל; וג'וינט ישראל.