שימור ומורשת

מוזיאון חצר הישוב הישן

Old Yishuv Court Museum 1

 

מוזיאון חצר הישוב הישן

הדרישה:

הקרן לירושלים פועלת לעיצובה של עיר מודרנית, מאוחדת ותוססת על ידי יצירת הזדמנויות לכלל תושבי ירושלים. מוזיאון חצר הישוב הישן שהוקם בשנת 1976, במתחם מהמאה ה - 16 (ששימש את הקהילה היהודית בלב הרובע היהודי של העיר העתיקה במשך יותר מ - 500 שנה), מגולל את סיפוריהם המרתקים של תושבי הרובע היהודי מהמאה ה - 19 ועד נפילת הרובע היהודי בידי הירדנים ב - 1948 - סיפור של חיים תחת עוני משווע, בעיר הנמצאת תחת שלטון זר. המוזיאון מציג חפצי אמנות ששימשו בחיי היום יום את תושבי הרובע היהודי ממוצא ספרדי ואשכנזי כאחד ומשמר ומציג את מורשת ירושלים ואת מורשת הקהילה היהודית בתוככי חומות העיר העתיקה.

ארבעה עשורים לאחר הקמת המוזיאון, נקרתה כעת בפנינו ההזדמנות לשפץ אותו ואת המוצגים שלו ולשדרג את התערוכות כדי לעשות שימוש בטכנולוגיות מודרניות ואינטראקטיביות המושכות את הדור הצעיר ואת מבקרי המוזיאון. על ידי רכישת המבנה השכן ניתן יהיה להרחיב את המתקנים והפעילויות החינוכיות. המוזיאון מקיים מגוון רחב של סיורי תיאטרון אינטראקטיבי לקהל הרחב וכן סיורי אוכל, סיורי מוסיקה וסדנאות. רכישת הבניין השכן תאפשר למוזיאון להגדיל את מספר הסדנאות והסיורים, להגיע לקהל רחב יותר ולייצר הכנסה נוספת למוזיאון.  

ההשפעה על ירושלים:

אנו חשים מחויבות לשמר ולפאר את ההיסטוריה העשירה של ירושלים ולהבטיח שתהיה לתושבי העיר, ובעיקר לצעירים, הזדמנות ללמוד על חשיבותה של העיר ומשמעותה במהלך הדורות. באמצעות תמיכתה של הקרן לירושלים, פרויקטים כמו מוזיאון חצר הישוב הישן ע"ש אייזיק קפלן מהווים את לב ליבו של מאמץ זה ומשמשים כמקור מידע והשראה מזה מאות בשנים.    

תהליך השיפוץ וההרחבה יאפשר למוזיאון להקים מרכז חדש לצעירים שיספק בין היתר פעילויות לילדים כמו סדנאות בישול ואפייה, תיאטרון ומוסיקה הקשורות לתקופת היישוב הישן. אולם הכנסים ישמש לקיום אירועים ציבוריים, סמינרים והצגות תיאטרון לקבוצות מבתי ספר, לתיירים ולציבור הרחב. ספריה חדשה תשכן את אוסף הספרים הרחב בנושא ארץ ישראל וחדר קריאה וארכיון דיגיטלי של מסמכים ותצלומים ישמשו לסיורים מודרכים, לחוקרים ולקהל הרחב. חדרים מצוידים בציוד אור-קולי ישמשו לפעילותן של קבוצות קטנות ושטח אחסון חדש יאפשר לצוות המוזיאון לשמר את מוצגי המוזיאון ולקטלג אותם באופן הולם.

שותפים: משפחת אייזיק קפלן, משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים.