תרבות ואומנות

מוסררה, ביה"ס הרב תחומי לאמנות וחברה ע"ש נגר

Musrara 1

 

מוסררה, ביה"ס הרב תחומי לאמנות וחברה ע"ש נגר

ביה"ס מוסררה, מוסד גבוה לאמנות רב תחומית, נוסד ב-1987 בלב שכונת מוסררה בירושלים בתמיכת הקרן לירושלים הממשיכה לתמוך בבית הספר ובפעילויותיו לאורך השנים. בית הספר מכשיר את תלמידיו לפעילות אמנותית ומקצועית בתחומי הצילום, תקשורת חזותית, ניו-מדיה, מוסיקה חדשה ופוטותראפיה תוך זיקה לעשייה חברתית, קהילתית  ובין-תחומית. בשל מיקומו בשכונה, שעדיין נושאת עמה זיכרונות מימים של קליטה קשה, אפליה והזנחה, ביה"ס שואב את אופי פעילותו מהסביבה ותכניותיו מדגישות את החשיבות ביצירה בין- תחומית העוסקת בפעילות חברתית ומעורבות קהילתית. תלמידי בית הספר מעורבים באופן אקטיבי בכל גווני העשייה הבית-ספרית ומשפיעים על הסצינה האמנותית המקומית והבינלאומית. הם בוחנים אופנים חדשים להבעת אמנותם, משלבים אמנות וטכנולוגיה חדשה ומעודדים למעורבות חברתית. 

 

 

 העצמה בעזרת כלי הצילום

 זה שנים רבות שביה"ס מקיים כיתות לימוד להעצמת אוכלוסיות חלשות ומוחלשות משלל אוכלוסיות ירושלים ( יהודים, ערבים, חילונים ודתיים) כגון ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים, נוער בסיכון, כיתות מקדמות, נשים ערביות מהפריפריה הירושלמית, בני גיל הזהב ועוד. כל זאת בסינגריה מושלמת עם פעילות תלמידי ביה"ס אשר מעורבים באופן ישיר במגוון הפעילויות.

מיקום ביה"ס על קו התפר בין מזרח ומערב ירושלים, בסמיכות לשער שכם, מאפשר הגעה קלה לאוכלוסייה הערבית של העיר.

 שלוש גלריות לאמנות בלב שכונת מוסררה

 בתוך מתחם ביה"ס אנו מתפעלים שלוש גלריות בינלאומיות לאמנות המציגות מדי שנה עבודות של אמנים מקומיים ובינלאומיים, ביניהם שמות מובילים בתחומם, כמו גם עבודות של סטודנטים ובוגרים. הגלריות מארחות מידי שנה כ- 20,000 מבקרים.

musrara 3

 פסטיבל מוסררה מיקס

פסטיבל מוסררה מיקס הינו אירוע אמנותי רחב, רב תחומי ואקספרימנטאלי המתקיים בשכונת מוסררה כמרחב פיסי וסביבת תפר המגלמת בתוכה את ההוויה החברתית והפוליטית של ירושלים בפרט וישראל בכלל. הפסטיבל מופק מידי שנה בסוף חודש מאי-תחילת יוני ע"י ביה"ס. הפעילות נפרשת על פני כמה ימים במגוון תחומים: צילום, וידאו חברתי ניסיוני, ארט, מחול, פרפורמנס, שירה, מוסיקה וסאונד.התמה המרכזית של הפסטיבל מפגישה עבודות אמנות המתקיימות במרחב הציבורי והפרטי, בחצרות הפנימיות של בתי התושבים לצד הופעות על במה מרכזית, אירועי רחוב, מיצגים ועוד פסטיבל מהווה במה חברתית לאמנות ניסיונית, הנוגעת בקהילות מגוונות,ומאפשר מבט רענן ועכשווי על עצמנו והעולם הסובב אותנו. http://musraramixfest.org.il/index.php?lang=he

המבנה ההיסטורי של בית הספר

המבנה ההיסטורי שבו שוכן בית הספר נוסד בסוף המאה ה-19, בסגנון בנייה ערבי ומפואר- תקרות גבוהות, סיתות אבן דק וכניסה מעוטרת בקשתות מסוגננות ובאבני ראשה.  מהקומה השנייה נשקף נוף מרהיב מזרחה, אל העיר העתיקה. לאור הגידול במספר הנרשמים לבית הספר והתכניות להרחיב את פעילויותיו, פועלת הקרן לירושלים בימים אלה לסייע לבית הספר לגייס מימון להרחבת המבנה תוך הקפדה על שימורו של הבניין ההיסטורי.

 אודות בית הספר:

 http://www.musrara.co.il

 http://www.osef.musrara.co.il