תרבות ואומנות

סדנאות האמנים

Copy Of DOR9727קרדיט: דור קדמי

סדנאות האמנים

 סדנאות האמנים בתלפיות הוקמו בשנת 1982 ע"י הקרן לירושלים והיו למיזם ראשון מסוגו בארץ שאיפשר לאמנים לפעול בחלל עבודה מסובסד לאורך זמן, במטרה לעודד את העשייה האמנותית בירושלים. המתחם כולל 15 חללי עבודה בהם פועלים אמנים מקצועיים מכל תחומי האמנות החזותית. האמנים, הנבחרים על ידי ועדה אמנותית, זכאים לפעול במקום למשך חמש שנים. בסדנאות לקחו חלק במשך השנים מיטב האמנים הפועלים בישראל, ביניהם לארי אברמסון, אסף בן צבי, אמנון בן עמי, אבי סבח, מאשה זוסמן, אתי אברג'יל, שי אזולאי ועוד. 

 סדנאות האמנים הפך מרכז לאמנות ותרבות עכשווית המציע ליוצרים בתחום האמנות החזותית סביבת עבודה עשירה ומפרה. המתחם כולל חללי סטודיו מסובסדים לאמנים המתגוררים בירושליםגלריה בה מתקיימות תערוכות מתחלפותביקורי אוצרים והרצאות פתוחות לקהל, ותוכנית שהות אמן בינלאומית המבוססת על שיתופי פעולה עם מוסדות אמנות בארץ ובעולם. לצד פעילויות אלו, סדנאות האמנים משמשות כבית לפרויקט "מנופים – אמנות עכשווית בירושלים" ולמגזין האמנות המקוון "הרמה". 

 במתחם גם פועלת גלריה שמשלימה וחושפת את פעילות האמנים בסדנאות לציבור הרחב. בנוסף, הגלריה מארחת תערוכות ופרויקטים מיוחדים, ובכך מהווה מרכיב חשוב בהתפתחות הסדנאות כמוסד משפיע ושותף לשיח האמנותי-תרבותי. הגלריה נוסדה ב-2010 הודות לתמיכתן הנדיבה של קרן ג’ורג’ וג’ני בלוך, קרן ד”ר גאורג וג’וזי גוגנהיים, וקרן אדולף ומרי מיל ופועלת בסדנאות האמנים בסיוע קרן לויד, באמצעות הקרן לירושלים.

 

Copy Of DOR9703

 קרדיט: דור קדמי

התערוכות עומדות בלב תכנית הפתוחה לקהל הרחב ומציעה שיחות גלריה, הרצאות, סדנאות, אירועי סטודיו פתוח וכדומה. החלל הציבורי שמעבר לקירות הגלריה משמש אף הוא להצגת פרויקטים אמנותיים מיוחדים, כדוגמת פרויקט קיר אמן שמאפשר לאמני המקום לחשוף את יצירותיהם או יצירות של אחרים לקהל. כך יכולים אמנים ואוצרים עצמאיים לפעול בסביבה מאפשרת, נסיונית ומבוססת-תהליך, עם ליווי מקצועי תומך. כמו כן, סדנאות האמנים שואפות לקיים שיתופי פעולה עם מוסדות וקהילות בסביבתן במטרה לייצר ולארח תוכן רב תחומי מעולמות תרבותיים רחבים ומגוונים.

  מנופים – אמנות עכשוית בירושלים הוא פרויקט שמטרתו לחזק את חיי התרבות של ירושלים ולהפכה למרכז תרבות שוקק חיים ודינמי עבור האמנים וחובבי האמנות כאחד. הפרויקט כולו הוא יוזמה עצמאית של אמנים ויוצרים המתגוררים ופועלים בעיר. הפרויקט מובל על ידי האמניות לי היא שולוב ורינת אדלשטיין ומנוהל על ידי עמותת סדנאות האמנים.

 

  www.artiststudiosjlm.org